• A
  • |
  • A
  • Text size

Members

The Council on Medical Service consists of 12 members elected by the AMA House of Delegates. Current Council members include:

Lisa Egbert, MD

Lisa Egbert, MD

Delegate from Ohio
Obstetrics and Gynecology
Term began: July 2013
Maximum tenure: June 2021

Laura Faye Gephart, MD, MBA

Laura Faye Gephart, MD, MBA

Resident Member from Florida
Tampa, Florida

W. Alan Harmon, MD

W. Alan Harmon, MD

Delegate from Florida
Gastroenterology
Jacksonville, Florida
Term began: July 2012
Maximum tenure: June 2020

Robert Hertzka, MD - Council on Medical Service Delegate

Robert Hertzka, MD, Chair-Elect

Delegate from California
Anesthesiology
San Diego, California
Term began: July 2008
Eligible for re-election: 2012
Maximum tenure: June 2016

James Hinsdale, MD - Delegate from California

James Hinsdale, MD

Delegate from California
Trauma Surgery
San Jose, California
Term began: July 2011
Eligible for re-election: 2015
Maximum tenure: June 2019

Peter Lavine, MD

Delegate from Washington, DC
Orthopedic Surgery
Washington, DC
Term began: July 2014
Eligible for re-election: 2018
Maximum tenure: June 2022

Asa Lockhart, MD

Delegate from Texas
Anesthesiology
Tyler, Texas
Term began: July 2014
Eligible for re-election: 2018
Maximum tenure: June 2022

Peter S. Lund, MD - Council on Medical Service Delegate

Peter S. Lund, MD

Delegate from Pennsylvania
Urology
Erie, Pennsylvania
Term began: July 2010
Eligible for re-election: 2014
Maximum tenure: June 2018

Jack McIntyre, MD - Council on Medical Service Delegate

Jack McIntyre, MD, Chair

Delegate from American Psychiatric Association
Psychiatry
Rochester, New York
Term began: July 2007
Maximum tenure: June 2015

Dina Marie Pitta

Student Member from Wisconsin
Madison, Wisconsin

Paul A. Wertsch, MD - Council on Medical Service Delegate

Paul A. Wertsch, MD

Delegate from Wisconsin
Family Practice
Madison, Wisconsin
Term began: July 2010
Eligible for re-election: 2014
Maximum tenure: June 2018

Lynda M. Young, MD

Lynda M. Young, MD

Delegate from Massachusetts
Pediatrics
Worcester, Massachusetts
Term began: July 2013
Maximum tenure: June 2021